V košíku nemáte žádné zboží.

Součet: 0,00 Kč

Rady a porady

Rady a porady

 

Mini fotoseriál Valentýnské aranžmá krok za krokem

Valentýn je za dveřmi a my jsme si pro vás připravili mini fotoseriál ve kterém vás naučíme, jak udělat Valentýnské aranžmá. Myslíme i na vás, kteří nemáte dostatek času pro vlastní tvorbu, a přesto byste rádi Valentýnské aranžmá měli doma nebo někomu věnovali.

Navštivte náš eshop a vyberte si zde.

Valentýnské aranžmá - EvaDekor.cz


Péče o řezané květiny

Cesta květin od pěstitele k zákazníkovi je dlouhá a tak se stává, že se k Vám do vázy dostanou až týden po sklizni/řezu. Zejména, pokud se přepravují z druhé strany světa.

Pokud se z květin chcete těšit co nejdéle, dbejte, prosím, následujících rad:

  • Při výběru květin věnujte pozornost jejich vzhledu. Pokud se Vám zdají čerstvé, plné života, se správně vybarvenými poupaty a pevným květenstvím, jsou to ty pravé.
     
  • Květiny přepravujte pečlivě zabalené do papíru, zejména v zimních měsících či horkých letních dnech. Lépe se tak vyhnou vysokým teplotním rozdílům a zvyknou si postupně na nové „klima“. Ideální je přepravovat květiny ve vodním roztoku.

  • Po rozbalení z papíru šikmo seřízněte ostrým nožem všechny stonky (stačí 1 cm), tento proces opakujte při pravidelné výměně vody (každý den).

  • Odstraňte veškeré listy pod úvazkem kytice (či ty, které by byly pod hladinou vody). Listy uvolňují do vody fenoly, které blokují cévy, brzdí rozvoj pupenů a urychlují vadnutí květin. Kromě toho jsou i živnou půdou pro mikroorganismy.

  • Květiny po seříznutí neprodleně vyaranžujte do čisté vázy s čerstvou vodou. Pokud ponecháte květiny po řezu na vzduchu, do jedné minuty se jejich vodivé cévy uzavřou přirozenou obrannou fyziologickou reakcí. Seříznutí pak musíte opakovat.

  • Pro prodloužení životnosti květin použijte přípravky na řezané květiny (např. Chrysal, Floravit S,..). Tvrdá a zásaditá voda zkracuje životnost květin. Pokud Vám z kohoutku teče „tvrdá“ voda, můžete ke zlepšení kvality vody použít deionizér nebo do ní přidat trošku kyseliny citrónové. Nadměrný obsah sodíku ve vodě je jedovatý pro karafiáty a růže. Příliš mnoho fluoru poškozuje gerbery, gladioly a frézie.

  • Květiny ve váze umístěte na chladnější místo bez průvanu, přímého slunečního záření, vyhněte se zdrojům tepla (topení) či ventilátorům. Dbejte na to, aby květiny nebyly umístěny v blízkosti ovoce či zeleniny. Ovoce produkuje etylen, který následně urychluje stárnutí květin ve váze. Na etylen jsou nejnáchylnější následující druhy květin: agapanthus, hledík, bouvardia, zvonek, karafiáty, ostrožka euphorbia, gypsophila, lilie, phlox a trachelium.

  • U některých druhů květin si můžete všimnout odlišného zbarvení (ztráty zbarvení) konečků stonků. Většinou jde o speciální preventivní ošetření pro zlepšení životnosti květin, které provádí již pěstitel. Není to známka nekvalitní rostliny!

  • Cibuloviny vyžadují speciální péči. Především narcisy tvoří na řezných ranách šlem, který je pro ostatní rostliny škodlivý. Proto se nedoporučuje kombinovat narcisy s jinými květinami ve váze. Jestliže je to nezbytně nutné, necháme narcisy pár hodin samostatně ve váze a pak je bez obnovovacího řezu dáme do společné nádoby s jinými květinami.


Péče o aranžmá

  • Zabraňte aranžovací hmotě (florex, oasis), aby vyschla. Každý den doplňujte do nádoby s aranžovací hmotou čerstvou vodu.

  • Pokud máte pocit, že některá květina vadne i po tom, co jste před pár hodinami dolil/a čerstvou vodu, opatrně ji vyjměte z aranžovací hmoty a ostrým nožem seřízněte kus stonku. Pak jí vyaranžujte zpátky na místo.

  • Pamatujte si, že čím kratší stonek květin, tím déle květina vydrží (lépe nakvete květ, který je správně vyživován).
     

Tipy – jak odstranit pyl z obleční

Lilie jsou krásné, méně však stopy z jejich pylových tyčinek na oblečení. Nesnažte se nic otírat rukou ani máčet vodou. Opatrně na znečištěné místo nalepte obyčejnou lepící pásku a odtrhněte. Je to ten nejjednodušší a nejúčinější způsob, jak bojovat proti pylovým zrnkům.